Valonq & CracKer-Y
 
ForumEarn moneyRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Si te kemi qasje n'cdo fajll te Windowsit !

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Valonq
Admin


Numri i postimeve : 152
Age : 31
Registration date : 14/10/2008

MesazhTitulli: Si te kemi qasje n'cdo fajll te Windowsit !   Sat Dec 06, 2008 11:14 am

Keni mujt me vrej se do foldera n'Windows
nuk mundeni me ju qas (me i editu,fshi etj)

si psh:
-System Volume Information ( C dhe D )
-$RECYCLE.BIN
-Recycler
-etj.

Per me i marr t'drejtat per me editu veprojm kshtu:

1. shkoj me qelem ni folder , edhe klikojm te menyja nalt Tools
2. Folder Options
3. Te Use Simple Folder Sharign ( recommanded ) e hekim tikin,
me kto n'cdo folder kur t'klikojm propertis shtohet menyja Security,
4. Te folderi qe po dojm me apliku shkojm me t'djathten propertis
5. Security
6. Add
7. e shkrujm everyone
(ose mujm me zgjedh accounten qe po dojm me ja dhon t'drejten)
8. Tash pak ma posht se Add e kemi Premission for Everyone
edhe aty te Full Control e vnjom ni tik
9. OK

kjo funksionon per disa foldera,
po jon do foldera n'Windows Vista qe nuk munesh me pas qasje me ket mnyr,
prandaj duhet me vazhdu me hapat e meposhtem:

10. Kodin me poshte e marrim e qesem n'Notepad,
dhe e ruajm si qyshdush.reg

Kodi:

Windows Registry Editor Version 5.00

;Take Ownership Context Menu Item (for Windows Vista) by Herby - herby.virtualplastic.net

;This reg file adds a Take Ownership Context Menu Item to all files and folders.
;It recovers full access to the selected file / directory, sub directories and their content.
;You can access the Context Menu Item by holding down Shift + right-click on a file or folder.

[HKEY_CLASSES_ROOT\*\shell\runas]
@="Take Ownership"
"Extended"=""
"NoWorkingDirectory"=""

[HKEY_CLASSES_ROOT\*\shell\runas\command]
@="cmd.exe /c takeown /f \"%1\" && icacls \"%1\" /grant administrators:F"
"IsolatedCommand"="cmd.exe /c takeown /f \"%1\" && icacls \"%1\" /grant administrators:F"

[HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\shell\runas]
@="Take Ownership"
"Extended"=""
"NoWorkingDirectory"=""

[HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\shell\runas\command]
@="cmd.exe /c takeown /f \"%1\" /r /d y && icacls \"%1\" /grant administrators:F /t"
"IsolatedCommand"="cmd.exe /c takeown /f \"%1\" /r /d y && icacls \"%1\" /grant administrators:F /t"
11. pastaj klikojm n'ket fajll edhe shtohet n'regjister,
12. tash shkojm te folderi e mbajm SHIFTIN t'trust edhe klikoj me t'djathten,
13. klikojm Opcioni TakeOwnership ( u shtu sipasoj e qyshdush.reg )

edhe kemi qasje n'folderin apo fajllin n'te cilin skemi pas t'drejt me ju qas !

ket metod e perdori edhe vet,
edhe 100% gjithmone um'ka funksionu !
Testuar ne Windows XP dhe Windows Vista
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://black.bigforumpro.com
 
Si te kemi qasje n'cdo fajll te Windowsit !
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Tutoriale-
Kërce tek: